Navigation

Minister's Chambers

Minister's Chambers List

 

మంత్రుల ఛాంబర్స్/Minister's Chambers 

 

 

Sl.No.

Name of the Deputy Chief Minister/

Minister

Portfolio

Chamber/Room No. & Building

1

Sri Pilli Subhash Chandra Bose,

Deputy Chief Minister

Revenue, Registration & Stamps

Room No.215, First Floor, Building No.2

2

Sri K.Narayana Swamy

Deputy Chief Minister

Excise & Commercial Taxes

Room No.127, Ground Floor, Building No.4

3

Sri Alla Kali Krishna Srinivas

Deputy Chief Minister

Health, Family Welfare & Medical Education

Room No.191, Ground Floor, Building No.5

4

Smt.Pushpa Srivani Paamula,

Deputy Chief Minister

Tribal Welfare

Room No.188, Ground Floor, Building No.5

5

Sri Amzath Basha Shaik Bepari,

Deputy Chief Minister

Minorities Welfare

Room No.212, First Floor,

Building No.3

6

Sri Dharmana Krishna Das

 

Roads & Buildings

 

Room No.193, Ground Floor, Building No.5

7

Sri Botcha Satyanarayana

 

Municipal Administration & Urban Development

Room No.135,Ground Floor, Building No.2

8

Sri Muttamsetti Srinivasa Rao

 

Tourism, Culture & Youth Advancement

Room No.210, First Floor

Building No.3

9

Sri Kurasala Kannababu

 

Agriculture & Cooperation

Room No.208, First Floor

Building No.2

10

Sri Viswarupu Pinipe

 

Social Welfare

 

Room No.211, First Floor

Building No.3

11

Sri Cherukuvada Sri Ranganadha Raju

Housing

 

Room No.211, First Floor

Building No.4

12

Smt.Taneti Vanitha

 

Women & Child Welfare

Room No.210, First Floor

Building No.5

13

Sri Kodali Sri Venkateswara Rao

 

Civil Supplies & Consumer Affairs

Room No.130, Ground Floor, Building No.4

14

Sri Perni Venkataramaiah

 

Transport, Information & Public Relations

Room No.211, First Floor

Building No.5

15

Sri Vellampalli Srinivasa Rao

 

Endowments

 

Room No.137, Ground Floor, Building No.2

16

Smt.Mekathothi Sucharitha

 

Home & Disaster Management

Room No.136, Ground Floor, Building No.2

17

Sri Mopidevi Venkata Ramana

 

Animal Husbandry, Fisheries & Marketing.

Room No.132, Ground Floor, Building No.4

18

Sri Balineni Srinivasa Reddy

 

Energy, Forest, Environment, Science & Technology

Room No.211, First Floor

Building No.2

19

Sri Audimulapu Suresh

 

Education

Room No.210, First Floor

Building No.4

20

Sri Anil Kumar Poluboina

 

Irrigation (Water Resources)

Room No.212, First Floor

Building No.4

21

Sri Mekapati Goutham Reddy

 

Industries & Commerce & Information Technology

Room No.208, First Floor

Building No.4

22

Sri Peddireddy Ramachandra Reddy

 

Panchayat Raj & Rural Development, Mines & Geology

Room No.203, First Floor

Building No.3

23

Sri Buggana Rajendranath

 

Finance & Planning, 

Legislative Affairs

Room No.212, First Floor

Building No.2

24

Sri Gummanur Jayaram,

 

Labour, Employment, Training & Factories

Room No.207, First Floor

Building No.3

25

Sri Malagundla Sankaranarayana

 

B.C.Welfare

Room No.131, Ground Floor, Building No.4